Foninė muzika & kišenė balsui

Arba kaip sureguliuoti foninės muzikos garsą, jog balsas skambėtų aiškiai

Gera foninė muzika (angl. background music) gali sustiprinti emocinį tavo filmuko efektą. Tačiau atitaikyti muzika kartu su balsu gali tapti tikru iššūkiu. Ką daryti, kai muzika užgožia tavo balsą - patylinti? Bet tada ji vos girdima - tad ką daryti? Atsakymas - kišenę. Taip, šiuo paprastu triuku ir pasidalinsiu su tavimi.

Po eilės metų užsiimant montažu (kaip hobiu) atradau tam tikrą triuką kaip kokybiškai ir greitai sureguliuoti foninę muziką kartu su balsu, jog pastarasis girdėtųsi aiškiai o ir muzika neliktų nuošaly.

Keistas pavadinimas, bet atitinką principą - tau reikia sukurti kišenę balsui. Tai yra užtildyti tam tikrą muzikos dažnio spektrą, kad tame dažnyje esantis balsas galėtų laisvai skambėti. O tiksliau tai spektras nuo 200 Hz iki 1 kHz. Tai padeda todėl, kad

Žmogaus balso dažnis svyruoja tarp 200 Hz ir 1kHz.

Ką tik užbaigiau darbelį Premiere Pro programoje, kurioje montavau įrašą su interviu. Ta problema, kai per kompiuterio garsiakalbį ar kolonėles muzika skamba kaip tik, o ausinėse per garsiai, labai sklandžiai išsisprendė sumažinus muzikos takelio apytiksliai dažnių 650 ir 950 garsą keliais decibelais.

Tam panaudojau efektą Parametric Equalizer, kurį greitai rasite įrašę eq į efektų paieškos laukely. Tada pelės žymekliu nutempk ant garso takelio timeline arba į medijos takelio efektų skydelį kairėje.

Premiere Pro efektas Parametric Qualizer

Premiere Pro efektas Parametric Qualizer

Patarimas: pažymėk norimą medija timeline ir tada dukart spustelėk ant efekto, kaip mat jis bus pritaikytas tai medijai.

Tuomet efektų skydely pasirink Parametric Equalizer ir Edit prie Custom Setup. Atsidarys langas kaip pavyzdyje apačioje.

Parametric Equalizer efekto panelė

Parametric Equalizer efekto panelė

Iš ruošinių pasirink Default ir pritaikyk norimo dažnio pakeitimus. Aš, kaip jau minėjau, sumažinau grubiai nuo 600Hz iki 1Khz. Tikslaus nurodymo kiek mažinti - nėra, tai priklauso nuo tavo medijos. Pavyzdžiui, jei kalba moteris aukštesniu balsu, reikėtų prisukti aukštesnį dažnį, jei vyriškas balas - žemesnį.

Kai kada vien 1kHz dažnio pritildymas gali duoti gerų rezultatų.

Tai tiek, smagaus montažo!

PS. Jei turi patirties pats ar pati, nekantrauju išgirsti jau čia pat, apačioje - komentarų skilty.